انواع قفسه بندی

قفسه بندی به معنای جدا سازی فضا ها از یکدیگر بوده و از دیرباز تا کنون در محیط های گوناگون از آن استفاده شده است. در واقع قفسه بندی روشی مؤثر برای نظم دادن به چیدمان وسایل مختلف می باشد. در این مطلب قصد داریم که شما را با انواع قفسه بندی آشنا کنیم پس در ادامه ی مقاله همراه ما باشید. در گذشته های نه چندان دور برای جدا سازی وسایل از یکدیگر از بقچه، صندوق چه و یا گنجه استفاده می شده است. امروزه گنجه ها جای خود را به قفسه های شیک و مدرن داده اند. قفسه بندی های مدرن به گونه ای طراحی‌ شده اند که برای هر کالا متناسب با ویژگی هایی که دارد، قفسه ای مناسب انتخاب می شود.
قفسه بندی چیست؟ به هر نوع سازه ای که برای جدا سازی، نگه داری، ذخیره و دسترسی آسان کالا ایجاد شود، قفسه بندی می گویند. قفسه ها از جنس های مختلفی هم چون چوب، پلاستیک، آلومینیوم و هر گونه فلز دیگری ساخته می شوند.
انواع قفسه بندی: قفسه بندی انواع مختلفی دارد که در ادامه به شرح و توضیح هر کدام به صورت جداگانه می پردازیم.
قفسه بندی مشبک : یکی از پر طرفدارترین انواع قفسه بندی، قفسه بندی مشبک می باشد. قفسه بندی مشبک یا پیچ و مهره ای، برای نگه داری و انبار کردن تمام کالا ها قابل استفاده می باشد.
ویژگی های قفسه بندی مشبک
1.تنوع در رنگ و سایز
2.قابلیت افزایش و کاهش ارتفاع
3.چیدمان راحت و دسترسی آسان به وسایل
قفسه بندی پالت راک : استحکام قفسه های پالت راک نسبت به نوع مشبک بیش تر بوده و برای قرار دادن و نگه داری اجسام سنگین تر استفاده می شود. در این نوع قفسه بندی، امکان بار گذاری کالا ها به صورت دستی وجود نداشته و برای قرار دادن وسایل بر روی قفسه ها، از پالت استفاده می شود. وظیفهیجا به جایی پالت ها نیز به عهده ی ماشین لیفتراک می باشد.
ویژگی های قفسه بندی پالت راک : 
1.دسترسی آسان به طبقات بالایی
2.قابلیت اتصال چندین قفسه به یکدیگر
3.قابلیت افزایش طبقه ها تا بالا ترین ارتفاع ممکن
قفسه بندی بازویی : از این نوع قفسه ها برای نگه داری کالا های سنگین، لوله ای، شاخه ای و یا ورقه ای استفاده می شود. در قفسه بندی بازویی نیز هم چون قفسه بندی پالت راک، بار گذاری و جا به جایی کالا ها توسط ماشین لیفتراک انجام می شود.
ویژگی های قفسه بندی بازویی
1.نداشتن ستون در قفسه های جلویی که دسترسی به کالا ها را آسان تر می کند.
2.قابلیت افزایش ارتفاع تا سقف
3.قابلیت بار گذاری توسط ماشین های لیفتراک
مقایسه ی انواع قفسه بندی
هر کدام از انواع قفسه بندی ها، وظایف مخصوص به خود را داشته و هیچ کدام نسبت به دیگری برتری ندارند. از نظر استحکام و قدرت، قفسه بندی بازویی در مقایسه با مشبک و پالت راک حرف اول را می زند. مزیت قفسه بندی مشبک نسبت به دو نوع دیگر، قابلیت بارگذاری کالا با دست می باشد و اما امتیاز قفسه بندی پالت راک،قابلیت اتصال راحت آن نسبت به دو نوع دیگر است.
اهمیت قفسه بندی : قفسه بندی به دلایل زیر حائز اهمیت است:
1.ایجاد نظم و هماهنگی در چیدمان کالا ها
2.دسترسی آسان و سریع به وسایل
3.استفاده ی بهینه از فضا های کوچک
4.امکان استفاده از فضا به صورت عمودی
5.مجزا سازی بخش های مختلف از یکدیگر
6.وسیله ای مناسب برای بایگانی کردن اطلاعات و مدارک
با توجه به موارد گفته شده، مناسب ترین وسیله برای نگه داری و ذخیرهی کالا ها قفسه بندی آن ها می باشد. امیدواریم که از مطالعه ی این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به فروشگاه قفسه بندی فلزی می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح
( کسب امتیاز )